Jazda po Polsku

Samochody sportowe i ich podstawowe wady

Nie da się ukryć, że auta sportowe nierozerwalnie kojarzą się z pewnego rodzaju prestiżem i luksusem, dlatego też są tak pożądanym towarem i dla wielu życiowym marzeniem. Co wcale nie oznacza, że są to samochody idealne, szczególnie patrząc na polskie, dość specyficzne warunki drogowe.

Przede wszystkim w Polsce problemem jest stan dróg. Ciężko tutaj u dłuższy, wyrównany odcinek, gdzie bez strachu o niespodziewane wgłębienia, można się rozpędzi.

A to przecież jeden z podstawowych atutów tego typu aut – ogromna prędkość osiągana w zasadzie w mgnieniu oka. Problemem jest także niskie zawieszenie, które może prowadzić do wielu uszkodzeń i awarii w starciu z naszymi drogowymi dziurami.

Choć nie da się nie zauważyć ogromnego postępu w Polsce pod kątem dróg, to wciąż nie jest to poziom zachodnioeuropejski. Auta o potężnych silnikach to także potężne spalanie, zazwyczaj grubo powyżej 10 litrów.

To wiąże się oczywiście z ogromnymi, regularnymi kosztami ponoszonymi na stacjach paliwowych, gdzie niektórzy w tym kontekście mogliby zostawić nawet pół wypłaty. Łącząc to dodatkowo z często wygórowanymi cenami zakupu aut sportowych, stają się one produktem ekskluzywnym i luksusowym.

Problemem może być także pojemność – ciężko postrzegać auta sportowe, często dwuosobowe, jako dostosowane do familijnej jazdy. To bardziej opcja dla singli i singielek, które założenie rodziny mają w planach dopiero za kilka lat lub też rodzin, które mają do dyspozycji drugie, większe auto.