Jazda po Polsku

Stary samochód czy nowe auto – co wybrać?

Gdy już zbliżamy się do zakupu samochodu, to często przed nami staje wybór – czy kupujemy nowe auto czy może jednak rozważamy zakup już używanego modelu? Na co zwrócić uwagę, rozważając kupno pod tym względem? Przede wszystkim bardzo ważne jest to, jak bardzo doświadczonymi kierowcami jesteśmy. Nie da się ukryć, że gdy ktoś jest dopiero początkującym kierowcą, to nie radzi on sobie z autem zbyt dobrze i niekoniecznie będzie umiał odpowiednio o nie zadbać. Mowa tutaj nawet nie tyle o samem prowadzeniu samochodu, ale też o jego konserwacji – to wiedza, która przychodzi z czasem i doświadczeniem.

Dlatego początkujący kierowcy nie powinni się rzucać na nowe auto, a zadowolić się tym, które jest już używane. Często warto wybrać sprawdzony model, który jest już na rynku od kilku lat, a nie nową propozycję danej marki – niezależnie czy to Volkswagen czy też Audi. Często w nowych modelach pojawiają się różnego rodzaju wady fabryczne, które producenci dostrzegają dopiero w praktyce – dlatego też bardziej opłaca się skierować swoja uwagę na samochodach, które przeszły już niejeden test i przejeździły niejedną trasę.

W kontekście aut używanych trzeba dokładnie sprawdzić jego historię. Podczas kolejnych kontroli dokładnie powinien być badany jego przebieg czy też kolizyjność. Jeśli nie jest się ekspertem, to niektórych rzeczy nie zauważymy na pierwszy rzut oka, a wielu oszustów tylko czeka na tego typu okazję i naiwnych kupców, którzy wezmą kota w worku.